bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 09:19   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yurt Dışı Eğitim Rehberi

Adım adım yurtdışı eğitimi
Dünya Bankası rakamlarına göre Türkiye'den 50 bin öğrenci yurtdışında okuyor. Türkiye yurtdışında en fazla öğrencisi olan ülkeler sıralamasında 11'inci. YÖK'ün 'Türk Yükseköğretiminin Bugünkü Durumu' başlıklı raporunda da gençlerin yurtdışını önemli bir alternatif olarak gördükleri belirtiliyor.

Eğitiminize yurtdışında devam etmeye karar verdiniz. Ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Görmediğiniz bir ülkeye gidecek başka bir kültürle tanışacaksınız. Binlerce soru işaretine cevap bulmaya en doğru kararı vermeye çalışıyorsunuz. Yurtdışı üniversite olanaklarını sizler için araştırdık. Biz sorduk konunun uzmanları yanıtladı. Bu yazı dizimizde tüm sorularınızın yanıtlarını bulacak ve daha bilgili bir şekilde kararınızı vereceksiniz.

Fırsatlar ülkesinde şans

Kristof Kolomb'un bir tesadüf eseri bulduğu 'Yeni Dünya' Amerika keşfinin üzerinden 513 yıl geçmesine rağmen fırsatlar ülkesi olmayı sürdürüyor.

Türkiye ABD'de en fazla öğrencisi bulunan ülkeler sıralamasında 9'uncu. Türk öğrencilerin ABD ekonomisine yıllık katkısının 800 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

Yabancı öğrencilere geniş olanaklar sunan ülkede 4 bine yakın üniversite ve kolej bulunuyor. Üniversitelerin yıllık öğrenim ücretleri ise 8 bin ila 30 bin dolar (10 bin 600 YTL - 40 bin YTL) arasında değişiyor.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanı Banu Bilgiç Amerika'da üniversite öğrenimi ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

Amerikada eğitim almak isteyenler nereden bilgi alabilirler?

Amerikan Büyükelçiliği'nin sitesi olan www. usconsulate-istanbul.org.tr adresinden veya 0212 340 44 44 numaralı telefonundan bilgi alınabilir. Ayrıca yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri de aranabilir.

Neden Amerika?

Amerika'da çok fazla seçenek var. Yurtdışında öğrenim yapmak isteyen her öğrenci için alternatif mevcut. Ayrıca dünyanın en iyi üniversiteleri de Amerika'da.

Üniversite öğrenimi için aranan şartlar neler?

Olmazsa olmaz şart İngilizce'nin belirli bir düzeyde olması. Üniversiteye göre değişiklik göstermesine rağmen TOEFL'dan ortalama 550 puan alınması gerekiyor.

Not ortalamasının önemi var mı?

Evet ancak girmek istenen üniversiteye göre değişiyor. Çok iyi üniversiteler için not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.50 olması gerekiyor. Ancak 2.00 not ortalamasıyla da girilebilecek pek çok üniversite var.

İngilizce seviyem yetersizse ne yapabilirim?

Dil kursuna gitmeniz gerekiyor. Sıfırdan başlayan bir öğrenci için 9 aylık dil kurslarını tavsiye ediyoruz.

Dil kurslarının ücretleri ne kadar?

Üniversite bünyesinde ve özel dil kursları seçenekleri bulunuyor. Ücretler eyaletlere ve kursa göre değişiyor. Örneğin orta düzeyde bir üniversite olan Üniversity Of California Irvine ücreti 8 aylık 6 bin 870 dolar. Özel bir dil kursu olan Aspect Dil Kursu'nun 35 haftalık ve haftada 30 saatlik ücreti 7 bin 30 dolar.

Üniversite ile özel dil kurslarının farkı veya avantajları var mı?

Öğrenci başlangıç seviyesindeyse daha çok ilgiye ihtiyacı olacak. Mevcudu az olan sınıflarda eğitim alacak. Bu imkan özel kurslarda daha fazla. Öğrenciler kampus içinde eğitim almak istiyorsa üniversite bünyesindeki kursları seçebilir. Ancak sınıflar daha kalabalık.

Dil kursunu tamamladım ve üniversiteye devam etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Başvuru formlarını doldurmanız gerekiyor. Üniversitelerin internet adreslerinde başvuru formları bulunuyor. İstediğiniz sayıda üniversiteye başvurabilirsiniz.

Başvurumu yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Üniversitelerin kayıt kabul şartlarını dikkate almak gerekiyor. Örneğin Harvard gibi çok iyi bir üniversiteye 2.00 not ortalamasıyla giremezsiniz. Ayrıca hangi bölümde öğrenim görmek istediğinize eyalet seçiminiz varsa üniversitenin bulunduğu yere dikkat etmelisiniz.

Üniversitelerin ücretleri ne kadar?

8 bin dolar ile 30 bin dolar arasında değişiyor. Örneğin University Of Tennessee'nin yıllık maliyeti 8 bin 500 dolar (11 bin 330 YTL)

Bölümlere göre ücretler değişiyor mu?

Evet. Tıp hukuk eğitimi pahalıdır. Mühendislikler ikinci sırada. İşletme iktisat gibi bölümler daha uygun.

Amerika'da hangi bölümler gözde?

Daha çok iktisadi ve idari bilimler. Arkasından mühendislikler geliyor.

Okurken çalışma imkanı var mı?

Kampus içinde kütüphane kafeterya gibi bölümlerde haftada 20 saat çalışma imkanı var. Kazanılan ücret yine eyalete ve üniversiteye göre değişmekle birlikte ortalama haftada 150- 200 dolar.

Konaklama seçenekleri nelerdir?

Öğrenciler sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil ortalama ayda 700 dolara üniversite yurtlarında kalabilir. Üniversite yurtları kampus içinde olduğundan ulaşım açısından kolaylık sağlar.

Birkaç öğrenci bir araya gelerek ortalama aylık 500 dolara ev tutabilirler. Bu tür konaklama daha hesaplıdır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil ortalama 600 dolara aile yanında kalabilirler. Bu da öğrencilere Amerikan kültürünü daha yakından tanıma dillerini geliştirme şansı verir. (Not: 1 dolar 1 33 YTL)

Diploma denkliğine dikkat

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye'de geçerli olabilmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekiyor. Üniversite öğrenimlerini yurtdışında sürdürmek isteyen öğrenciler için YÖK şu uyarılarda bulunuyor.

Bazı aracı kuruluşlar basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK'ten onaylatmadan bu tür bilginin doğruluğuna kesinlikle inanılmamalıdır.

Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkında tanınmama kararı alınabilmektedir. Tanınmamasına karar verilen yükseköğretim kurumlarında daha önce öğrenimlerine başlayan öğrencilerin haklı saklı kalmakta; ancak söz konusu tanınmama kararının alınmasından sonra bu kurumlarda eğitime başlayarak diploma alanlara denklik belgesi verilmemektedir. Bu nedenle yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğrenmenizde yarar bulunmaktadır.

Bazı kuruluşlar yurtdışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını sizlerin bir süre Türkiye'de eğitim gördükten sonra burada aldığınız dersleri yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek kısa bir süre sonra o üniversitelerden diploma alabileceğiniz garantisini vermektedir. Türkiye'de kanunen üniversite niteliği olmayan kuruluşlarda eğitim görerek lisans diplomasını bu şekilde alacak olanlara denklik belgesi verilmemektedir.

Her ne ad altında olursa olsun yurtdışından açık ekstern gıyabi eğitim gibi devam zorunluluğu olmayan eğitim sonucunda alınan diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmemektedir.

Başvuru Adresi: YÖK Denklik Birimi: 06539 Bilkent Ankara Tel: 0312 298 71 42

Kültür şokuna hazırlıklı olun

Global Vizyon Eğitim Danışmanlık yetkilisi Deniz Akar yurtdışında üniversite öğrenimine karar verirken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Hangi alanda ve hangi bölgede ne tür bir okulda eğitim yapmak istendiğine karar vermeli.

İstediği üniversitelerin kriterlerine uymak için gerekli koşulları yerine getirip getirmediğine bakmalı.

Türkiye'den uzakta uzun yıllar yaşayabilecek inanca sahip olmalı. Kültür şokuna hazırlıklı olmalı.

Öğretmenleri veya üniversite hocalarından akademik referanslarını almalı.

Lise veya üniversite not dökümünü hazırlamalı.

Kendini tanıtan ve yapmak istediklerini özetleyen bir 'essay' yazmalı.

Yurtdışında eğitim için yeterli mali kaynağa sahip olup olmadığına bakmalı.

Yurtdışında eğitim için gerekli yasal formaliteleri tamamlamalı. Örneğin askerlik ertelemesi gibi.

Eğitim sözlüğü

Yurtdışında öğrenime karar verdiğinizde bazı sözcükler sık sık karşınıza çıkacak. Sizler için hazırladığımız bu mini sözlükle karşınıza çıkabilicek yabancı terimleri öğrencek ve daha hazırlıklı olacaksınız.

Transcript: Bir öğrencinin öğrenim dönemleri sonunda aldığı tüm notları içeren akademik ve resmi evrak.

Essay: Okula adaylar arasında seçim yapma imkanı tanıyan ve adayın kendisini bireysel başarılarını geleceğe dair hedeflerini anlattığı yazı.

Sat: Amerikan üniversite ve kolejlerine kabulde en sık kullanılan sınav. Öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneklerini ölçer.

Toefl: Bütün üniversiteler tarafından tanınan İngilizce yeterlilik düzeyini ölçen bir sınav. 2 yıl geçerliliği var.

Accreditation: Bir eğitim kurumunda verilen programların resmi kuruluşlar tarafından tanınması ve bu okuldan alınacak olan derecelerin geçerli sayılması.

Admission: Öğrenci kabul işlemleri.

Community College: Devlet destekli lise sonrası 2 yıllık eğitim veren kolejlerin ortak adı

Major: Okunan ya da okunmak istenen ana bilim dalı.

Competitive Admission: Öğrenci kabulünde başvuruların sadece en iyi olan belli bir yüzdesinin değerlendirilmesi.

Dropout: Öğrencinin eğitimini yarım bırakarak okulu terk etmesi.

Enroll: Derslere kayıt olma ve katılma.

Undergraduate Student: Üniversite öğrencisi.

Gcse: Genel ortaöğretim sertifikası

Öğrencilere tavsiyeler

Yurtdışına gitmeye karar verdiniz. İşte sizin için küçük bir öneri listesi:

Valiz hazırlama: Havayolunun ücretsiz bagj taşıma sınırını dikkate alın. Hem valizlerinizin hem de el çantalarınızın üzerine adınız telefon numaranız e- mail adresiniz gibi bilgilerin yer aldığı etiketler bulundurmayı ihmal etmeyin.

Giysiler: Öğrenciler arasında genelde tercih edilen giyim tarzı günlük rahat giysilerdir. Ancak özel durumlar partiler için uygun birkaç giysi bulundurmak yararlı olacaktır.

Elektrikli aletler: Pek çok ülkede voltaj ve elektrik prizi sistemi Türkiye'den farklı. Bazı aletlerinizin gittiğiniz ülkede çalışmayacağını düşünüyorsanız götürmemekte fayda var.

İlaçlar: Sürekli kullandığınız ilaçları mutlaka yanınızda bulundurun. Fazla miktarda bulundurmanız gerekecek ilaçların reçetesini doktorunuzdan isteyin. Aynı ilacı yurtdışından almak istediğinizde yardımcı olur.

Gerekli belgeler: Tüm belgelerinizin birer fotokopisini çektirip ailenize bırakın. Böylece belgelerinizi kaybetseniz bile aileniz size ulaştırabilir
8 bin dolara Avustralya'da okuyun

Avustralya İngilizce konuşulan ülkeler arasında yabancı öğrenci nüfusu açısından ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada geliyor. Her yıl Türkiye’den ortalama 350 genç öğrenim için Avustralya’yı seçiyor. Üniversitelerinde kaliteyi korumayı başarabilmiş Avustralya çalışma olanaklarıyla güvenli kampusleriyle gençlere kucak açıyor.

Üniversite öğreniminin maliyeti pek çok ülkeye göre oldukça düşük. Çoğunluğu devlet üniversitesi.

Avustralya’da yükseköğrenimi EduGrup Genel Müdürü Emre Barlas anlattı:

Avustralya’da öğrenim için nereden bilgi alınabilir?

Avustralya Başkonsolosluğu’ndan bilgi alınabilir. (Tel: 0212 243 13 33) Danışmanlık şirketleri de yardımcı olacaktır. (EduGrup Tel: 0212 280 86 38)

Neden Avustralya?

Hem güvenli hem de maliyet olarak uygun bir ülke.

Üniversiteye giden yol nereden başlıyor?

Öncelikle yabancı dilinizin yeterli; yani İngilizce sınavı IELTS’nin en az 6.0 olması gerekli. Bu koşulu sağlayamayanlar için dil kursları bulunuyor.

Dil kurslarının ücreti nedir?

Pek çok ülkeye göre daha uygun. Örneğin AG Mate Academy Sydney’de haftada 25 saat yoğun İngilizce eğitimi eğitim sürenize göre 210 - 245 Avustralya Doları arasında.

Dil eğitiminin ardından üniversiteye başlanabilir mi?

Avustralya’daki 12 yıla karşın Türkiye’de eğitim sürecinin 11 yıl olması nedeniyle üniversiteye başlamadan önce foundation adı verilen bir yıl hazırlık okumanız gerekiyor.

Hazırlık programının özelliği nedir?

Öğrenciler akademik İngilizce’nin yanında okumak istediği alana yönelik derslere de katılıyor. Programın amacı yabancı öğrencileri yeni ülkelerindeki lisans eğitimine hazırlamak. Foundation programları 30 haftadan 59 haftaya kadar sürüyor. Uluslararası öğrenciler için düzenlenen bu programlarda yoğun bir sınav temposu bulunuyor.

Foundation ücretleri nedir?Yılda 6 bin ila 8 bin 500 dolar arasında değişiyor.

Akademik yıl ne zaman başlıyor?

Avustralya’da eğitim yılı kuzey yarımküreden farklı olarak şubat ayındadır. İngilizce dil kurslarının tarihleri esnektir bazen her ay başında yeni kurs dönemleri başlar.

Üniversitelerin ücreti ne kadar?

Yıllık 8 bin dolar ila 20 bin dolar arasında. Örneğin Charles Sturt University yıllık 12 bin Avustralya Doları Edith Cowan University yıllık 13 bin 720 Avustralya Doları.

En çok tercih edilen bölümler hangileri?

İşletme hukuk bilgisayar ve mühendislik.

Üniversitelere başvurularda akademik şartlar neler?

Belirli bir akademik başvuru şartı yok. Her okul veya üniversite aradığı standardı kendisi açıklar. Okullar almış olduğunuz eğitimin seviye ve içeriğini inceler. Bunun için ders ve notlarınızı (transkriptleri) tasdikli olarak ibraz etmeniz gerekir. Bazı üniversiteler ise belirli derslerin başarı ile tamamlanmış olmalarını bekler.

Öğrencilerin çalışma imkanı var mı ne kadar kazanabilirler?

Öğrenci vizeniz eğitim süreniz boyunca haftada 20 saat tatil zamanlarında ise tam gün (haftada yaklaşık 35 saat) çalışmaya izin verir. Part-time çalıştığınız sürede kazandığınız parayı fazladan harçlık olarak görmelisiniz. Eğitim ve yaşam masraflarınızı bu şekilde karşılayamazsınız. Çalışma izni eğitime başladıktan sonra yürürlüğe girer. Ortalama saat ücreti 7 - 12 Avustralya Doları.

Konaklama imkanları neler?

Aile yanı yurt ve özel apartman dairelerinde kalınabilir. Öğrenciler ilk aylarda Avustralyalı ailelerin yanında kalmayı tercih ediyor.

Üniversite ve yüksekokulların çoğunun kendi yurt binaları bulunuyor. Daire veya ev de kiralanabilir. Konaklama ve yaşam masrafları için ortalama haftada 150 dolar ayırmak gerekiyor.

Not: 1 Avustralya Doları: 1.026 YTL

Dünyanın yaşanılır ülkesinde öğretim

Kanada Birleşmiş Milletler araştırmalarında dünyanın yaşanacak en iyi üç yeri arasında yer aldı. Özellikle eğitimden yararlanma uzun yaşam süresi düşük suç ve şiddet oranları ile yüksek puanlar alan Kanada aynı zamanda bir göçmen ülkesi.

İngilizce ve Fransızca olmak üzere çift lisanlı bir ülke olarak Kanada öğrencilere her iki dili de öğrenme şansı veriyor.

Kanada’ya giden öğrenci sayımız 600’ün üzerinde. Eğitim ABD’ye göre yüzde 30 daha ucuz. Dil kurslarının ücretleri 7 bin ila 10 bin dolar arasında değişiyor. Okullar her ay yeni öğrencilerin başvurularını kabul ediyor.

POPÜLER SEÇENEK

University of British Columbia University of Toronto McGill (hem Fransızca hem de İngilizce eğitim veriyor) ve York gibi üniversitelerin bir yıllık lisans eğitim ücreti programa bağlı olarak 8 bin 500 - 19 bin 500 Kanada Doları arasında değişiyor.

Kanada Eğitim Merkezi Türkiye Sorumlusu Köksal Ekinci öğrencilerin kampus içinde haftada 20 saat çalışma olanakları bulunduğunu belirterek “Üniversiteyi bitirdikten sonra 1 yıl Kanadalı firmada çalışma imkanınız var” dedi.

Community Kolejler Kanada’da popüler eğitim seçeneklerinden biri. Köksal Ekinci bu okulların hem mesleki amaçlı ortaöğretim ihtiyacını hem de yetişkin nüfusun yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi. 2 -3 yıllık ya da daha kısa süreli kolej programlarının özelliği genel akademik konular kadar mesleki amaçlı spesifik müfredat programları da sunmaları. Kolejlerin yıllık ücretleri

5 bin - 7 bin 500 dolar arasında değişiyor. Konaklama ve yaşam ücretleri de ortalama 3 bin ila 5 bin dolar arasında.

Ekinci kolejlerde pek çok alanda eğitim alınabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bu eğitim kurumları işletme endüstri ve kamu hizmetleri sektörlerindeki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek gibi öncelikli bir işleve sahip. Üniversite mezunlarının önemli bir bölümü de eğitim gördükleri alanda mesleki beceriler kazanmak amacıyla lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra bir koleje devam ederler. Daha küçük sınıfları kampus dışı ders imkanları daha geniş laboratuvar alanları ve etkileşimli öğretim sistemi düşünüldüğünde kolejlerin meslekle ilgili müfredat programlarının üniversitelerin sunduğundan daha yoğun olduğu söylenebilir” (Kanada Eğitim Merkezi Tel: 0 212 245 20 21)

Not: 1 Kanada Doları: 1.128 YTL

Okulda ilk gün

Okula başlayacağınız ilk gün yanınızda pasaportunuz en az iki adet vesikalık fotoğrafınız okul ödemenizi yaptığınıza dair belgeler sözlük kalem ve bir defter bulundurmanız gerekiyor. İlk gün tüm okullar öğrencilerin gramer ve konuşma becerilerini ölçen sınavlar yapar ve öğrencilerin uygun sınıflara yerleşmesini sağlar. Eğer varsa alabileceğiniz seçmeli dersler belirlenir. Normal ders düzeni genellikle ikinci gün başlar.

Bunları yapmadan gitmeyin

EduGrup öğrenimine Avustralya’da devam edecek öğrenciler için şu tavsiyelerde bulundu:

Yurtdışında eğitim yeterli zaman ve maddi imkan gerektirir bu nedenle planınızı iyi yapın.

Gitmek istediğiniz tarihten dil okulları için minimum 3 üniversiteler için minimum 6 ay öncesinden kayıt işlemlerine başlayın.

Okulun akademik standartlarının bir yetkili kuruluş tarafından onaylı olmasına dikkat edin.

Sınıfların ortalama öğrenci sayısına dikkat edin. Maksimum 15 kişilik sınıflarda eğitim veren okulları tercih edin.

Avustralya’da ilk zamanlarınızda aile yanında konaklamayı tercih edin.

Merkezi yerlerdeki okulları tercih edin.

Değişik ülkeden öğrencileri barındıran okulları seçin.

Avustralya’ya yiyecek götürülemeyeceğini unutmayın.

Eğitim sözlüğü

GPA: Öğrencilerin akademik başarıları değerlendirilirken başvurulan sistem.

Elective: Seçmeli ders. Bu dersleri öğrenciler kredilerini tamamlayarak mezun olma şartlarını yerine getirmek için alabilirler.

Lower division: Üniversite/kolej öğreniminin birinci ve ikinci yıllarını ifade etmek için kullanılır.

Special Term Study: Bazı üniversiteler tarafından sunulan bir konu üzerine bir ay gibi kısa süreli yoğunlaştırılmış ders programıdır.

Deferred Admission: Kabul edilmiş öğrencilere kayıtlarını geç yaptırma izni veren bir uygulama.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
yurt disi egitim

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yurt Dışı Eğitim Rehberi

Yurt Dışı Eğitim Rehberi konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yurt dışında okunacak bölümler, yurtdışında okunacak bölümler, yurtdışında okunabilecek bölümler, yurt dışında okunabilecek bölümler, amerikada okunacak bolumler, yurt dışında okunan bölümler, yurtdışında okunabilecek ülkeler, yurtdisinda okunabilecek bolumler, yurtdışında okunacak en iyi ülke, amerika da okunabilecek bölümler, amerikada okunacak en iyi bölümler, yurtdışında okunan bölümler, yurtdışında okunacak en iyi bölümler, yurt disinda okunacak bolumler, yurt dışında okunabilecek üniversiteler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yurt Dışında Yüksek Öğrenim Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 09:01
Uykuda istem dışı seks vakaları için uyarı Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 07:10
Yaş, eğitim, ekonomik durum gerçeği değiştirmiyor Bkmlyz İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 24-03-2008 11:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats