bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 09:33   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Burs İmkanları ve Asistanlık

Burs İmkanları ve Asistanlık

Yabancı öğrencilerin üniversitelerden burs temin edebilmeleri çok güçtür. Normal olarak üniversiteler yabancı öğrencilere ilk sene burs ya da asistanlık vermeme eğilimindedirler. Öğrenciler birinci yıldan sonra akademik başarılarına ve ihtiyaçlarına göre burs için göz önüne alınabilirler. Bununla birlikte akademik bakımdan test sonuçları ve İngilizce bakımından en üst düzeyde başarı göstermiş olan öğrencilerin birinci senede ve ilk aşamada burs almaları mümkün olabilir. Burslar çoğunlukla kısmidir yani genellikle toplam masrafın yalnızca bir kısmını karşılar. Yüksek lisans ve doktorada burs imkanları lisansa göre daha fazladır. Devlet okullarının çoğu lisans düzeyindeki yabancı öğrencilere hiç burs vermez. Çok iyi İngilizce bilen TOEFL ve SAT sınavlarında %1'e girebilen. Lise not ortalamaları çok yüksek olan vb. üstün özellikleri bulunan öğrenciler veya herhangi bir spor alanında üstün başarılı olan bilimsel ödülleri olan kişilerin bazı Amerikan üniversitelerinden burs almaları mümkündür.

ASİSTANLIK
Yurtdışında eğitim için kendi kişisel kaynakları yetersiz master ya da doktora öğrencilerinin asistanlık başvurusu yapıp okulda çalışarak para kazanmaları mümkündür. Asistanlık başvuruları asistanlık türüne göre değişiklik göstermektedir.


Master Düzeyinde Asistanlık
Genellikle iki yıl ya da daha kısa süren master programlarında öğrenciler belli bir alanda uzmanlaşarak akademik bilgi ve tecrübelerini iş hayatına aktarmayı planlarlar. Bu eğitim sırasında asistanlık pek çok öğrencinin mali destek için başvurduğu bir çalışma şeklidir.

Master düzeyinde asistanlık yapan bir öğrencinin yasal olarak haftada 20 saat çalışma hakkı vardır. Yapılan bu çalışmanın karşılığında ödenen ücretler okuldan okula değişikli göstermektedir. Bazı okullar asistanlık yapan öğrencilerin okul ücretlerinin bir kısmından yada tamamından muaf tutar ve her ay belli bir ücret öder. Bazı okullar ise öğrenciye sadece aylık belli bir maaş verebilir.

Master düzeyinde asistanlık türleri okuldan okula değişse de en çok rastlanan türleri;


Öğretim Asistanlığı (Teaching Assistantship)


Öğretim asistanları öğretim üyelerine bölüm içerisinde verdikleri derslerde yardımcı olurlar. Bu öğretim asistanının öğretim üyeleri ile birlikte derse girme ve öğretim görevlilerine sınav hazırlığı ders programı hazırlığı gibi pek çok görevi kapsayabilir.


Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship)

Araştırma asistanları üniversitedeki öğretim görevlilerinin araştırma konularında yardımcı olurlar. Sürdürülen araştırma için bilgi toplanması kütüphane araştırmaları anketler raporlar araştırma asistanının görevleri arasındadır. Bu sorumluluklar öğretim görevlisine ve araştırma konusuna göre değişebilir.


Genel Asistanlar(Graduate Asistantantship)

Genel asistanların öğretim asistanı ve araştırma asistanı gibi belli görevleri yoktur. Bölüm içerisindeki genel işlere yardımcı olurlar.

Nasıl Başvurulur?

Master düzeyinde asistanlık başvuruları program başvurusu ile yapılabilir. Her okulun o yıl için belirlediği bir asistan alım sayısı bulunmaktadır. Çoğu okulda asistanlık başvuruları öğrencinin okula başlayıp bir sömestir eğitim almasından sonra gerçekleşir.

Bazı okulların program başvurularında asistanlık başvuru kısmı açıkça belirtilir. Asistanlık başvurusunda önem taşıyan faktörler arasında öğrencinin ortalaması iş tecrübesi ingilizce seviyesi ve diğer sınav skorları sayılabilir. Çok sık olmasa da akademik özellikleri çok iyi öğrenciler okula başlamadan asistanlık alabilir. Asistanlık başvurusunu program başvurusu ile yapan öğrencilerin başvurularını takip amaçlı okulla temasa geçmesi önem taşır.

Master programına başladıktan sonra istenilen zaman asistanlık için başvuru yapılabilir. Her dönem pek çok asistan mezun olur ve yerine yeni asistanlar alınır. Öğrenci bu boşlukları takip ederek bölümle düzenli kontakta bulunarak ve de not ortalamasını yüksek tutarak asistanlık şansını arttırabilir.


Doktora Düzeyinde Asistanlık
Doktora eğitimi sırasında asistanlık almak eğitim masraflarını azaltmanın ve aynı zamanda öğretim yada araştırma alanlarında geleceğe yönelik tecrübe edilebilmesi açısından çok değerlidir.

Doktora başvurusu yapılırken başvuru formlarında öğrencinin asistanlık isteyip istemediği sorulur. Öğrenci araştırma konusunu belirleyip ilgili bir profesör ile kontağa geçmiş ise araştırma düzeyinde henüz araştırma konusu belli değil ise öğretim asistanlığına başvurması daha iyi olacaktır. Doktora düzeyinde asistanlık arayan öğrencilerin not ortalamaları varsa daha önceki araştırmaları dil seviyeleri çok önem taşır. Çoğu doktora programının ilk yılında öğrencilere karşılıksız burs verildiği ve asistanlık için ikinci yıl karar verildiği unutulmamalıdır. Doktora düzeyinde de master da olduğu gibi çoğunlukta üç farklı tür asistanlık vardır.


Öğretim Asistanlığı(Teaching Assistantship)
Öğretim asistanlığında öğrenci genellikle lisans düzeyine eğitim alan öğrencilere ders verir. Bu dersler genelde en temel derslerdir. Bu anlamda öğrencinin dil seviyesinin çok iyi olması beklenir. Dil seviyesi daha düşük öğrenciler ise sınavlara girebilir ya da sınav kağıtlarını değerlendirebilir. Doktora düzeyinde öğretim asistanlığında öğrencinin tüm okul masrafları karşılanır ve belli oranda bir maaş ödenir. Öğretim asistanının eğitim masrafları ve maaşı okul yada bölüm tarafından ödenir.


Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship)

Bu tip asistanlıkta okulun tüm masrafı ve öğrenciye bir maaş ödenir. Öğrenci ise bunun karşılığında bir profesörün araştırma asistanı olarak görev alır. Araştırma asistanlığı genelde ilk yıllar verilmez. Öğrencinin doktora programına başlayıp birkaç ders aldıktan sonra araştırma konusuna karar vermesi beklenir. İlk senelerde genelde karşılıksız burs verilir.

Araştırma asistanları danışman profesörün denetimde araştırma yaparlar. Bazı araştırma asistanlarının okul masrafları ve maaşları danışman profesörün araştırma bütçesinden bazen de araştırma tezine sponsor bir özel şirket tarafından ödenir.

Nasıl Başvurulur?
Doktora düzeyinde özellikle bir alana ilgi duyan öğrenciler eğitim alacakları okulda bu alanda araştırma yapan bir profesör bulur ise onunla kontağa geçmeli ve asistanlık almak istediğini dile getirmelidir. Bu aşamada öğrencinin akademik geçmişi varsa araştırma konuları dil seviyesi ve isteği çok önem taşır. Öğrencinin konu ile ilgili bilgi birikimini ve akademik yetenek ve tecrübelerini ilgili kişiye aktarabilmesi gerekmektedir.

Başvurular okula başvuru aşamasında yapılabileceği gibi doktora programına başladıktan sonra da yapılabilir. Bu durumda yine yukarıda belirtilen faktörler ve de okulda o zamana kadar aldığı derslerin ortalaması da önem taşır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
sibelcetin (22-05-2009)

Alt 22-05-2009, 05:04   #2 (permalink)
 
tatlıbaby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emegine saglık


tatlıbaby isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Burs İmkanları ve Asistanlık

Burs İmkanları ve Asistanlık konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: asistan arayan üniversiteler, öğrenci asistanlığı maaşı, öğrenci asistanı maaşı, asistan öğrenci maaşı, asistan öğrenci maaş, ogrenci asistani arayan okullar, üniversitede asistanın görevleri, öğrenci asistan maaşı,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats