bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 11:39   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Üniversitelerin Vaatleri

Üniversitelerin Vaatleri

Türkiye'de 94 devlet 33 vakıf 2 özel statülü devlet ve 5'i de Kıbrıs'ta olmak üzere toplam 134 üniversite bulunuyor. İşte üniversitelerin burs yemek ve yurt olanakları.Türkiye'de 94 devlet 33 vakıf 2 özel statülü devlet ve 5'i de Kıbrıs'ta olmak üzere toplam 134 üniversite bulunuyor. ÖSS'de dereceye gireceklere burs yemek ve barınma gibi imkanlar sunan devlet ve vakıf üniversiteleri bu öğrencileri kendilerine çekmek için adeta birbiriyle yarışa girdi. Özellikle sayısı her geçen yıl artan vakıf üniversiteleri adayların kendilerini seçmesi için cazip olanaklar sunuyor. İşte Türkiye'nin bazı üniversiteleri ve sunduğu imkanlar...

SABANCI

Öğrencilerin yüzde 40'ı burslu

Verdiği eğitimle her yıl şampiyonlardan biçoğunu üniversitesinde ağırlayan Sabancı Üniversitesi 2008-2009 akademik yılında tüm lisans programları için yıllık öğrenim ücretini 25 bin YTL (KDV dahil) olarak belirledi. Üniversitede her yüz öğrenciden yüzde 40'ı burslu öğrenim görüyor. Burslar “Üstün Başarı Bursu Onur Bursu ve Başarı Bursu" adı altında üç ana grupta toplanıyor. 580 öğrencinin alınacağı 2008-2009 akademik yılında 135 öğrencinin burslu okuması planlanıyor.

YURT DIŞINDA İŞ VE STAJ İMKANI

Sabancı Üniversitesi yurtdışına en çok öğrenci gönderen ilk üç üniversiteden biri arasında yer alıyor. Üniversiteden 2003-2008 yılları arasında değişim programları kapsamında Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki üniversitelere giden öğrencilerin bir kısmı gittikleri ülkelerde önde gelen şirketlerde iş bulma ya da staj yapma fırsatını buldu.

AİLE ADAYIN İSTEĞİNE ÖNEM VERSİN

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu puanların adayın istediğini seçmesinde sadece bir araç olduğunu vurgulayarak “Adaylar seçtikleri alanda iyi olurlarsa önlerinde çoğu kapı açılır. Aileler adaylar için çok farklı hayaller kurabilir fakat esas olan adayların hayalleri ve istekleridir" dedi.

MESLEK SEÇİMİ 2. SINIFTA

Terzioğlu üniversitenin işleyişi hakkında şunları söyledi: “21.yüzyılda dünyanın ve Türkiye'nin gereksinim duyduğu alanlarda öğrenim veriyoruz. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek ìbölümsüz üniversite" sistemiyle öğrencilere meslek seçimini ikinci sınıfın sonunda yapma olanağı veriyoruz. Böylece öğrencilerin kendi yetenek ve ilgi alanlarını keşfetmelerini ve okumak istedikleri alanı seçmelerini sağlıyoruz. 2000'den bu yana öğrencilerin yüzde 43'ü ilk bildirdikleri diploma programından farklı seçim yaptı."

YEDİTEPE

Sosyal aktivite cenneti

Yeditepe Üniversitesi'nde 2008 - 2009 yılı öğrenim ücretleri bölümlere göre değişiyor. Diş hekimliği 30 bin YTL Tıp Fakültesi ise 25 bin YTL. En düşük fiyat 10 bin YTL ile Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne ait. Bu fiyatlara yüzde 8 KDV dahil değil. Yeditepe Üniversitesi 2 bin kapasiteli yurtları ile öğrencilerini ağırlıyor.

İki kişilik odalarda banyo tuvalet mini buzdolabı özel çalışma masası cam raflı kütüphane aynalı gardrop gibi her türlü araç var. Sosyal tesislerde kapalı ve açık yüzme havuzu fitness Center squash salonu sauna ve Türk hamamıyla beraber yine aynı tesiste sabah öğlen ve akşam yemeği imkanı sunuluyor. Üniversite "Üniversiteye Giriş Başarı Bursu Üniversite İçi Başarı Bursu Spor Bursu Eğitime Devam ve Destek Bursu" gibi burslarla öğrencilerini destekliyor.

KADİR HAS

Ayda 1000 YTL burs cazibesi

Kadir Has Üniversitesi'nin 2008 - 2009 eğitim öğretim yılı fakülte öğretim ücretleri 7 bin YTL ile 17 bin YTL arasında değişiyor. En yüksek fiyat 17 bin YTL ile Hukuk Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi'ne ait. Üniversite ÖSS ile gelen her öğrenciye dizüstü bilgisayar hediye ediyor. 14 Temmuz - 01 ağustos 2008 tarihleri arasında düzenlenen tanıtım günlerinde adaylar çok daha geniş bilgi edinebilir.

Üniversite ilk 5 bin'e giren öğrencilerini "Kadir Has Bursu" ile ödüllendiriyor. Burslar öğrencilere eğitimleri boyunca her yıl 9 ay süreyle veriliyor. İşte burs ücretleri; ÖSS sıralamasında SÖZ-2 SAY-2 ve EA- 2 puan türlerindeİlk bin'e giren öğrencilere 1000 YTL İlk 2 bin'e giren öğrencilere 500 YTL İlk 3 bin'e giren 400 YTL İlk 5 bin'e öğrencilere 250 YTL. Üniversite ayrıca "Akademik Başarı Bursu Spor Bursu IB Bursu Abitur Bursu ve Selimpaşa Bursu" gibi burslarla da öğrencilerini destekliyor.

BAHÇEŞEHİR

İstanbul'un merkezinde 4 yurt

Bahçeşehir Üniversitesi'nin Osmanbey Beşiktaş ve Ortaköy'de olmak üzere toplam 4 yurdu şehir dışından gelecek öğrenciler için hizmet veriyor. 1 ya da 2 kişilik odalarda banyo çalışma masası klima oturma grubu buzdolabı ve balkon bulunuyor. Yurt bünyesindeki aktivite merkezinde öğrencilere internet hizmeti sunuluyor. Üniversite başarılı öğrencilerini çeşitli burslarla ödüllendiriyor. İşte burslar;

BURSLAR 750 YTL-1000 YTL ARASINDA

Onur Bursu; 2008-2009 akademik yılında üniversiteyi kazanan öğrencilerin ilk 100'ün içerisine girenlere 750 YTL 101 ile 200 arasında kazananlara 600 YTL 201 ile 2000 arasında kazanlara ise 500 YTL. Ödeme her yıl 9 ay boyunca verilecek. Buna ek olarak üniversite tüm puan türlerinde ilk 2000'e girenlere bir adet dizüstü bilgisayarın yanı sıra her yıl 9 ayda bin YTL yemek ve barınma desteği sağlıyor.

"Spor Aktivite Başarı Bursu"; Okul çeşitli spor branşlarında ulusal ve uluslar arası başarı elde etmiş öğrencilere burs veriliyor. "Üniversite Başarı Bursu"; Bu burs hiçbir burstan yararlanmayan üniversitede öğrenimini sürdürürken not ortalaması 350-379 olan öğrencilere yüzde 50 başarı burusu veriliyor. Not ortalaması 380 ile 400 arasında olanlara ise yüzde 100 veriliyor.

BİLKENT

Yıllık ücreti 15 bin 400 YTL

Bilkent Üniversitesi 2008-2009 ders yılında ilk kez kayıt olacak öğrencilerin eğitim ücreti bütün programlar için 15 bin 400 YTL olarak belirledi. Üniversitenin 4 bin kişilik yurt kapasitesi bulunuyor. Yurdun yıllık ücretleri bin 800 YTL ile 15 bin YTL arasında değişiyor.

Bilkent Üniversitesi de diğer birçok üniversite gibi kapsamlı bir burs ağına sahip. Sayısal-2 ve EA-2'de ilk 100'e giren öğrencilerden herhangi bir öğrenim ücreti alınmıyor ve hediye olarak dizüstü bilgisayar veriliyor. Yine başarılı öğrenciye 9 ay boyunca 450 YTL burs veriliyor.

HER POPÜLER MESLEK BAŞARI GETİRMEZ

Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kürşat Aydoğan adayların tercihlerini yaparken öncelikle başarılı olabilecekleri alanlara yönelmesi gerektiğini söyledi. Aydoğan ìÜniversitemize okumak için başvuran adaylara öncelikle seçtiği bölümden mezun olduklarında hangi alanlarda çalışabileceklerini açıklıyoruz. Başarılı olamayacaklarını düşündükleri alanlara yönelmelerinin yanlış olduğunu söylüyoruz" dedi.

"Her popüler meslek maalesef herkese mutlu bir kariyer hayatı sunmaz" diyen Aydoğan adayın kişisel yeteneklerini tartması ve ona göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Aydoğan Türkiye'de her zaman iş bulunabilecek meslekleri ise şöyle sıraladı: Tıp hukuk fakülteleri ve bilgisayar inşaat jeoloji ve elektronik mühendisliği.

ÜNiVERSiTE TANITIM GÜNLERi

Üniversite adaylarının tercih edecekleri Üniversiteleri yakından tanıyabilmeleri için İstanbuldaki bazı üniversiteler tanıtım ve danışma günleri düzenliyorlar. Üniversitelerde kurulacak standlarda öğrencilere basılı materyaller ve tercih konusunda pratik bilgiler verilecek. Tanıtım yapan üniversitelerden bazıları:

Doğuş Üniversitesi: 12 Temmuz - 04 Ağustos

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi:12 Temmuz - 8 Ağustos

Özyeğin Üniversitesi: 12 Temmuz - 1 Ağustos

Kadir Has Üniversitesi: 14 Temmuz - 01 Ağustos

İstanbul Arel Üniversitesi: 14 Temmuz - 04 Ağustos

Sabancı Üniversitesi: 14 Temmuz - 1 Ağustos

Çankaya Ünivesitesi: 14 Temmuz - 04 Ağustos

Beykent Üniversitesi: 15 Temmuz - 15 Ağustos

Işık Üniversitesi: 15 Temmuz - 01 Ağustos

Okan Üniversitesi: 16 Temmuz - 4 Ağustos

Fatih Üniversitesi: 16 Temmuz - 04 Ağustos

İstanbul Aydın Üniversites: 17 Temmuz - 04 Ağustos

İstanbul Bilim Üniversitesi: 18 Temmuz - 04 Ağustos

İstanbul Kültür Üniversitesi: 19 - 31 Temmuz

İstanbul Ticaret Üniversitesi: 21 Temmuz - 01 Ağustos

İstanbul Ticaret Üniversitesi: 21 Temmuz - 01 Ağustos

Atılım Üniversitesi: 21 Temmuz - 01 Ağustos

Boğaziçi Üniversitesi: 23-29 Temmuz

MEB 'ÖĞRETMENLiK BURSU' VERECEK

Öğretmenlik mesleğini özendirmek amacıyla Eğitim Fakültelerini tercih eden öğrencilere burs teşviği getiriliyor. Bakanlıktan yapılan duyuruda 2008-2009 öğretim yılında MEB tarafından belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarını ilk beş tercihinde kazanan 1500 öğrenciye burs verileceği bildirildi. Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup bu kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk haklarından yararlandırılacak. Burslar MEB Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ödenecek.

EĞİTİM FAKÜLTESİNİ TERCİH EDENLERE

Burs alamaya hak kazanan öğrenciler de yine bu genel müdürlükçe duyurulacak. Burs verilecek öğrenci kontenjanları 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alıyor. Adayların burs alabilmeleri için şu şartları taşıması gerekiyor:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak l 22 yaşını geçmemiş olmak (1986 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak)

ÖSYS Tercih Bildirim Formu'nda öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını ilk 5 tercihi arasında seçmiş ve bu programa (ikinci öğretim ve özel üniversiteler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak

Memuriyete alınmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak

ÖSYM'ce yapılan puan sıralamasına göre kaydolduğu için Milli EğitimBakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak (Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için kontenjan sınırı yoktur).


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Üniversitelerin Vaatleri

Üniversitelerin Vaatleri konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: üniversite vaatleri, okan üniversitesinde öğrencilere bilgisayar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Özel Üniversitelerin 2008 - 2009 Yılı Ücretleri Bkmlyz Üniversiteler 32 21-09-2009 10:25
Türkiye'deki Üniversitelerin Telefon Numaraları Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 12:07
Üniversitelerin İnternet Adresleri Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 11:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats