bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız > Vikipedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-11-2013, 12:09   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bütçe nedir vikipedi

Bütçe nedir vikipedi-Bütçe nedirBu başlıkta sizlere bütçenin tanımı vereceğim

Belli bir süre genel olarak bir yıl içindeki gelir ve giderlerin ayrıntılarını tasarlayan hesap cetveli. Bir devletin bütçesi olabildiği gibi bir kurulun bir kişinin de bütçesi olabilir.

Devlet bütçesi olarak ilkin İngiltere'de meydana gelen bütçe ülkemizde gerçek anlamı ile Cumhuriyetin ilânından sonra yerleşmiştir. Bir kanun tasarısı olan ve Millet Meclisi tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe giren devlet bütçesi son şeklini alıncaya kadar dört safhadan geçer:

1 -Bütçenin hazırlanması:
Bütçe hükümet tarafından hazırlanır. Hazırlanma işi bakanlıklarda taşradaki teşkilâttan merkeze ve en aşağı kademeden üst kademelere doğru bir seyir takip eder. Bakanlıklar tarafından hazırlanan bütçe bakanlıklardan toplanan bu gider cetvelleri ile devletin bir yıllık gider durumunu tasarı halinde meydana getirmiş olur.

2 -Bütçenin incelenmesi:
Maliye Bakanlığında gelen gider tasarıları incelenir. Devletin gelir ve gider durumu da karşılaştırıldıktan ve Bakanlar Kurulundan geçtikten sonra incelenmek ve onaylanmak üzere T. Büyük Millet Meclisinde Bütçe Komisyonu tarafından gerekli incelemeler yapılır. Bu tasarı Bütçe komisyonunun bir raporu ile Cumhuriyet Senatosu tarafından incelenir. Burada gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra bunlar Bütçe Komisyonu tarafından Millet Meclisi genel kuruluna gönderilir.

3 - Bütçenin onaylanması: Bütçe tasarısı Millet Meclisinin genel kurulunda Bütçe Komisyonunda olduğu gibi bütün ayrıntıları ile yeniden incelenir gerekli eklemeler ve çıkarmalar yapılarak onaylanır ve Cumhurbaşkanına onaylanmak üzere sunulur.

4 - Bütçe kanununun yürütülmesi: Millet Meclisinin ve Cumhurbaşkanının onaylamasından sonra bütçenin yürütülme görevi hükümete verilir. Hükümet bütçede gösterilen ve tasarı halinde olan gelir ve giderleri yerine getirmek için ilgili organlarını görevlendirir; giderlerin bütçede gösterilen yerlere kullanılmasını gelirlerin gösterildiği yerlerden toplanmasını sağlar.

Bütçenin kapatılması: O yılki bütçenin uygulanması tamamlandıktan sonra Sayıştay tarafından incelenmesi yapılır. Bütçe Kanunu'na göre toplanan paralar ve yapılan giderler Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilir. Burada Bütçe hesapları kapatılır. Bunun için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan kanuna Kesin Hesap Kanuna denir. Böylece Türkiye Büyük Millet Meclisi Devlet Bütçesini hem uygulanmadan önce hem de uygulandıktan sonra denetlemektedir.

Gerek kişilerin gerek kurulların gerekse devletin bütçelerinde başlıca iki bölüm bulunur.

a - Gelirler bölümü
b - Giderler bölümü.

Bütçelerde esas olan gelirlerin giderlerden fazla olması ya da ikisinin de denk olmasıdır. Bu durum için gerekli indirmeler ve çıkarmalar Maliye Bakanlığı Devlet Plânlama Teşkilâtı Bütçe Komisyonu ve Millet Meclisi tarafından yapılır.

Gelir ve giderler bakımından bir tasarı olarak hazırlanan ve çoklukla bir yıl süre için hazırlanmış olan bütçelerin tasarı şekline uyup uymaması ancak bu belirli süre geçtikten sonra belli olur. Bu durum karşısında ya denk bütçe ya açıklı bütçe ya da geliri fazla olan bütçe şekilleri meydana gelmiş olur.Konu ebush tarafından (29-12-2013 Saat 09:54 ) değiştirilmiştir..
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bütçe nedir vikipedi

Bütçe nedir vikipedi konusu, Genel Kültür Paylaşımlarınız / Vikipedi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bütçe nedir vikipedi, denk bütçe vikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bütçe Nedir Ve Nasıl Yapılır elif Soru Cevap 1 06-01-2014 03:14
Anı nedir vikipedi ebush Vikipedi 0 19-11-2013 11:34
Bütçe Nasıl Yapılır Bütçeleme Süreci Nedir elif Soru Cevap 0 13-05-2013 08:00
Bütçe Nedir?-Bütce Sözcük Anlamı Nedir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 12:40
Bütçe Nasıl Hazırlanır?-Bütçe Hazırlama Teknikleri Nelerdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 12:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats