bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız > Vikipedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-11-2013, 12:27   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Basınç nedir vikipedi

Basınç nedir vikipedi-Basınç nedir


Bu başlıkta sizlere basınç hakkında bilgi vereceğimBirim alana dik olarak etki eden kuvvet miktarıdır. Bu kuvvet ağırlık zorlama veya gaz moleküllerinin (hareketli olmalarından dolayı) yüzeye çarpmaları neticesi meydana gelen darbelerin toplamı olabilir.

Basınç yüzeye tesir eden toplam kuvvet miktarının yüzey alanına bölünmesiyle bulunur. (P= F/S) basıncın ölçüsünü ifade etmek için pekçok birim kullanılır. MKS (metre kilogram saniye) birim sisteminde basınç birimi Newton/m2 dir. (Bu da bir pascal’a eşittir.) Kuvvet kütle ile ivmenin çarpımına eşittir. Kütle birimi kg ivme birimi m/sn2 ise kuvvet birimi newton= kg.m/sn2 dir.) CGS (santimetre gram saniye) birim sisteminde basınç birimi dyn /cm2dir. (Bu da bir bari’ye eşittir.) Bari birimi çok küçük olduğundan bunun 106 katı (milyon katı) olan “bar” kullanılır. (dyn CGS sisteminde kuvvet birimidir ve dyn= gr.cm/sn2dir.) Mühendislik sisteminde kuvvet olarak kg kullanıldığından basınç birimi kg/cm2dir. İngiliz birim sisteminde ise basınç birimi psi= 1b/inç2dir. Çok kullanılan diğer bir basınç birimi de “atmosfer” dir ki 76 cm yüksekliğindeki civa sütununun birim alana yaptığı basınçtır. Civanın özgül ağırlığı 136 gr/cm3 olduğundan atmosfer 1033 kg/ cm2ye eşittir. Buna benzer bir basınç birimi de 1 mm civa sütununun yaptığı basınca eşit olan “Tor”dur.

Sıvıların ve gazların yaptığı basınç daha değişik bir açıdan değerlendirilir. Sıvılar içinde bulunduğu kabın yan çeperlerine ve içlerindeki herhangi bir noktaya da basınç uygularlar. Belli bir derinlikteki basınç o noktanın üzerinde kalan sıvı sütununun yüksekliği ile sıvı özgül ağırlığının çarpımına eşittir. Sıvıların basıncı ağırlıktan ileri gelmektedir. Sıvılar hemen hemen sıkışmaz. Yani basınç altında yoğunluğu sabit kalan akışkanlardır. Gazlar ise tam tersine sıkışabilir akışkanlardır ve bu sebeple basınçla yoğunluğu değişir. Bundan dolayı deniz seviyesinde hava basıncı maksimum değerdedir ve bu da 760 mm civa sütununun basıncına eşittir. Deniz seviyesinden yükseldikçe basınç hem hava sütununun kısalmasından hem de yoğunluğun azalmasından dolayı düşer. Üst kısımlardaki havanın ağırlığı alt kısımlardaki havayı sıkıştırdığından alt kısımların yoğunluğu daha fazladır. Gazın bulunduğu yer atmosfer gibi çok geniş değilse gazın ağırlığının basınca tesiri çok azdır. Çünkü gazların yoğunluğu çok küçüktür. Küçük kaplar gibi ağırlığın ihmal edilebileceği durumlarda basınç gazın moleküllerinin çeperlere çarpmasından ileri gelir. Kapalı kaplardaki gaz basıncını ölçmek için “Manometre” atmosfer basıncını ölçmek için ise “Barometre” denilen aletler kullanılır.

Basınç ifade edilirken mutlak basınç ve efektif basınç olmak üzere iki tarif kullanılır. İçinde yaşadığımız atmosferde hali hazırda mevcut olan bir atmosfer basıncı vardır. Bu basınç atmosfere açık olan gaz ve sıvı sistemlerine tesir eder. Dolayısıyla atmosfere açık sistemlerde sıvı veya gaz sütununun yüksekliği ile özgül ağırlığı çarparak bulduğumuz basınç gerçek basınç değildir. Buna bir de atmosferin yaptığı basıncı eklemek gerekir. Bu toplam basınca “mutlak basınç” denir. Diğer taraftan atmosferin basıncını gözönüne almayıp içinde yaşadığımız çevrenin basıncını sıfır kabul ettiğimiz zaman bulunan basınca ise “efektif basınç” adı verilir. Yani mutlak basınç atmosfer basıncı ile efektif basıncın toplamına eşittir.

P= mutlak basınç

Pa= atmosfer basıncı

Pe= efektif basınç

P= Pe+ Pa'dır.

Müslüman astronomi alimlerinin büyüklerinden Ebu Sehl Kuhi (?- 1014) çağdaşlarından olan Ebu İshak es-Sabi ile ilmi mektuplaşmalarında özellikle “Basınç ve ağırlık merkezlerinin hesaplanması” konusunu ele aldı. Bu mektuplardan biri Ayasofya Kütüphanesi 4832 numarada kayıtlıdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Basınç nedir vikipedi

Basınç nedir vikipedi konusu, Genel Kültür Paylaşımlarınız / Vikipedi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sıvı basıncı vikipedi, basınç nedir vikipedi, basinc vikipedi, basinc nedir vikipedi, katılarda basınç nedir, basınç kuvveti vikipedi, sıvı basıncı nedir vikipedi, basınç kuvveti nedir vikipedi, katı basıncı winkipedi, sıvıların basıncı vikipedi, manometre nedir vikipedi, gaz basıncı wikipedia, basınç ve basınç kuvveti vikibedi, özgül ağırlık nedir vikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Basınç nedir? ebush Fizik 0 11-06-2013 08:17
Basınç farkı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-05-2013 10:03
Yüksek basınç alanlarının özellikleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 10:00
Alçak basınç alanının özellikleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 09:56
Basınç nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats