Bakimliyiz.Com

-   Vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/vikipedi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Basınç nedir coğrafya vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/vikipedi/132558-basinc-nedir-cografya-vikipedi.html)

ebush 20-11-2013 10:38

Basınç nedir coğrafya vikipedi
 
Basınç nedir coğrafya vikipedi-Basınç nedirBu başlıkta sizlerle basınçla ilgili bilgi paylaşacağım


Atmosfer çeşitli gazların karışımıdır. Her madenin olduğu gibi gazların da bir ağırlığı vardır. Atmosferi oluşturan gazların yere uygulamış olduğu basınca ,hava veya atmosfer basıncı denir. Basıncı ölçen alete barometre denir. Basıncın birimi milibardır. Basıncı sürekli ölçerek kaydeden alete barografdenir.

BAROMETRE
Atmosfer basıncı, derecesine göre üçe ayrılır:
1-Normal Hava Basıncı:
45° enleminde, deniz seviyesinde, 15°C sıcaklıkta, 1 cm2’ik alan üzerine hava kütlesinin yaptığı basınca normal hava basıncı denir. Normal hava basıncının değeri 760 mm yada 1013 milibar (mb)’dır.

Toriçelli yukarıdaki şartlarda yapmış olduğu deneyde, içi cıva dolu bir kaba, 1 cm2’lik ağzı kapalı havası boşaltılmış cam boruyu dik olarak koyar. Atmosferdeki hava basıncının kap içerisindeki cıvaya yapmış olduğu basınç sonucunda, cıva cam boru içinde, 760 mm (76 cm) yükselmiştir.

2-Yüksek Basınç (Antisiklon):1013 mb’dan daha yüksek olan basınca yüksek basınç denir. Yüksek basıncın görüldüğü yerlerde daima alçalıcı havahareketleri vardır. Alçalan hava, yere çarparak çevreye doğru yayılır.

Yani yüksek basınç alanlarında hava hareketlerinin yönü merkezden çevreye doğrudur.Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesinden dolayı, merkezden çevreye doğru olan bu hava hareketi yön değiştirir. Hava kütleleri Kuzey Yarımküre'de sağa,Güney Yarımküre’de sola doğru sapmaktadır.

3-Alçak Basınç (Siklon):1013 mb’dan daha alçak olan basınca alçak basınç denir. Alçak basıncın görüldüğü yerlerde daima yükselici hava hareketleri vardır. Hava kütleleri basıncın azaldığı merkeze doğrudur. Yani alçak basınç alanlarında hava hareketlerinin yönü çevreden merkeze doğrudur ve buradan yükselir.

Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesinden dolayı, hava hareketininyönünde sapmalar olur.
Havakütleleri Kuzey Yarımküre'de sağa,GüneyYarımküre’de sola doğru sapmaktadır.

BASINÇ ALANLARININ ÖZELLİKLERİ
Alçak basınç alanlarında

Yükselici hava hareketi vardır.Hava hareketi çevreden merkeze doğrudur.Yıllık yağısı fazla olan yerler.Gökyüzü kapalı-bulutluYerin ısı kaybı azdır. Sıcaklık farkı az.Bitki örtüsü gürdür.

Yüksek Basınç alanlarında

Alçalıcı hava hareketi vardır. Hava hareketi merkezden çevreye doğrudur. En az yağışlı yerler Gök yüzü açık. Yerin ısı kaybı fazla. Sıcaklık farkı fazladır. Bitki örtüsü cılızdır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:26 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.