Bakimliyiz.Com

-   Vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/vikipedi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   İnovasyon nedir vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/vikipedi/132889-inovasyon-nedir-vikipedi.html)

ebush 29-11-2013 01:32

İnovasyon nedir vikipedi
 
İnovasyon nedir vikipedi-İnovasyon nedir


Bu başlıkta sizlere inovasyon hakkında bilgi vereceğim

İnovasyon kısaca, belli bazı standartlar uygulanarak ortaya konan faydalı yenilik olarak açıklanabilinir. Bu standartlar projelendirilen konuya göre değişiklikler gösterebilir. İnovasyon teknoloji, tecrübe, enformatik, yönetim sistemleri ve teknik yeterlilik kullanarak sürekli olarak yenileğe dayalı değişim ve araştırmaya bağlı gelişim olarak nitelendirilebilenecek kurumsal gelişmelerin tamamıdır.

Genel itibar ile inovasyonu uygulama yönüyle 5 farklı türe ayırabiliriz;


Ürün odaklı
Pazarlama odaklı
Teknoloji odaklı
Yöntem odaklı
Algı Odaklı

Etkili bir sonuç elde etmek için bu beş odak noktasını temel alan inovasyon çalışmaları daha başarılı sonuçlar elde etmaktedir.

Bu yenilik uygulama olarak küçük veya büyük olmakla birlikte, hedeflenen değişime katkısı nisbetinde ölçeklenir. İnovasyon belli hedefler doğrultusunda uygulandığında daha iyi sonuçlar verecektir.

Örnek;

Makarna üreticileri çocukları hedef alacak bir inovasyon çalışması sonucu makarnaların şeklini değiştirirler veya makarnaları renklendirirler. Araştırmalar neticesinde renklendirmenin kolay ama şekil vermenin zor bir uygulama süreci olduğunu görürler. Fakat renk uygulama olarka küçük bir işlemde olsa hedeflenen kütlenin daha çok ilgisini çektiklerini görürler.

Burada makarnanın hedef kitle için şekil ve renk değişimi her ikisi de inovasyon çalışmasıdır.

Makarnanın şeklini değiştirmek üretimde bir takım değişikliğe neden olacağı için renk değiştirme işleminden uygulama yönüyle daha zordur.
Araştırmalar neticesinde küçük çocukların şekilden renge daha çok önem verdiği çıktığından, renk değiştirme işlemini yapmak daha iyi bir netice verecektir. Bu nedenle renk değiştirme işleminde makaran hamuruna renklendirici katılarak ufak bir işlem ile belirlenen hedef tutturulmuş olur.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:34 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.