bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız > Vikipedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-12-2013, 05:03   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nota nedir vikipedi

Nota nedir vikipedi-Nota nedir


Bu başlıkta nota nedir sorusunun yanıtlarını vermeye çalışıcağım

Nota müziği okuyup yazıya almaya yarayan şekillerdir. Yazı harflerinin adları bulunuşu gibi bu şekillerinde adları vardır.
Notalara ait yedi isim şunlardır:

1.
do (ilim dilinde bazen “ut”)

2.
re

3.
mi

4.
fa

5.
sol

6.
la

7.
si.


Almanya ve İngiltere’de Orta Çağ tarzından solfejde kısmen hatıra olarak notalar doğrudan doğruya alfabe harflerinden yedisinin adlarıyla okunmaya devam ediliyor:

1.
C (do)

2.
D (re)

3.
E (mi)

4.
F (fa)

5.
G (sol)

6.
A (la)

7.
B (si). Bu İngilizcedeki sistemdir.

8.
H (si) Bu Almancadaki sistemdir.

Nota (veya not) kelimesi bir şeyi sonradan hatıra getirtecek surette bir yere not etmeyi ifade eden sözdür. Müzik notası da bir sesi temsil etmek üzere nota dizeği üstündeki yerine konulan bir işaret bir kayıttır.


Karakterci nota: Bir özelliği belirten nottur. Dizideki yedi notanın vasıfları olan tonik toniküstü mediant (ortanca) alt-dominant dominant (hâkim) dominantüstü sensible (duygun) nota terimleri hep karakterci notalardır. Çünkü dizide her birinin farklı birer rolü vardır ve karakterlerini işte bu roller sağlar.
Bir dizinin ilk üçlü ve ilk altılı aralıkları o dizi modunun karakterci notalarıdır. Majör ve minör dizilerin mod notaları adını alırlar.
Zarif notalar: Melodide bazı süs ve işleme notalarına böyle denir. Melodik süslemeler dediklerimiz bunlardır (Bak: Süslemeler). “Bezen notaları”da denilebilir.
Küme notalar: Nota kümecikleri. Ölçünün bir zamanını veya zamanın bir bölümünü vücuda getiren tertipli kümeciklere nizam dışı katılan notalara (bir yüklenti ihdas ettikleri için) böyle denir. Yük notalarının vücuda getirdiği böyle nizam dışı gruplar birleştikleri notaların sayısını karşılayan rakamlarla gösterilirler.

C Major tablosuNota Şekillerinin Yazılışı [değiştir]


Notalar kıymetlerinin her türlüsünde düzgünlükle yumurtamsı çizilmiş bulunmalıdır. Aşağıdaki misalde görüldüğü üzere yuvarlak yazılı notalar –akor yazısında temas noktaları tamamen dolmuş olacağından- kalın bir çizgi gibi görünerek okunmaları güçleşir. Beyzi notalarda ise temas noktası iki taraftan kapanmadığından o sayede okunmaları kolay olur. Bu fark göz önünde tutulup hiç olmazsa çok sesli ve akorlu yazılarda notaları beyzi çizmeye çalışmalıdır

İkilik’ten başlayıp dörtlük sekizlik ve daha küçük kıymetteki notalara beyzi uçlar porte aralık ve çizgilerine hep eğrilemesine yazılırlar. İkilik kıymetten itibaren altmışdörtlüğe kadar bütün nota başları aynı büyüklükte düşmelidir Birlik nota öbürlerinden az büyükçedir hem de onların aksine olarak portedeki yerine yayvan ve yatık yazılmalıdır. Öbür nota başlarından büyük olduğu için eğik yazılırsa portenin aralık ve çizgilerinden taşar. Neticede okunması güçleşir yanlış okunmaya sebebiyet verebilir Sükût (Es)
İşaretleri ve Yazılışları
Kıymetler gibi esler de çeşitli ve portedeki yerleri bazen farklıcadır.

1.
Birlik es portede daima dördüncü çizginin altındadır.

2.
İkilik es portede üçüncü çizgi üstüne konur

3.
Dörtlük es portenin ikinci çizgisi ile dördüncü çizgisi arasına yazılır. Yalnız bunun alt ve üst kuyrukları aşağıdan birinci aralığın içine ve yukarıdan dördüncü aralığın içine biraz girmiş bulunurlar

4.
Sekizlik onaltılık ve otuzikilik eslerdeki çengelli uçlar üstten portenin üçüncü aralığına yazılırlar. Sekizlik esin bacağı portenin ikinci çizgisine onaltılık bacağı birinci çizgiye otuzikilik olanın bacağı da birinci çizginin az altına uzatılır. Altmışdörtlük este çengelli uç dördüncü aralıkta olmak üzere bacağı otuzikilik esinki kadar indirilir.

5.
Noktalı nota ve eslerin noktaları işaretin daima tam önüne ve porte aralıklarına konulmalıdır. Çizginin üstüne nokta konulmaz. Çünkü üst üste gelecek aynı renkler birbirini yok ederler


Bir ölçüden daha fazla yani birkaç ölçülük olan esler şu misalde görüldüğü üzere yazılırlar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nota nedir vikipedi

Nota nedir vikipedi konusu, Genel Kültür Paylaşımlarınız / Vikipedi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Melodika nota yerleri ( resimli ) Я Soru Cevap 16 01-04-2016 01:04
Flütün Nota Yerleri elif Akorlar - Tablar - Notalar 14 05-10-2014 09:44
Pembe nota/keman küpe nimlahza Takı ve Aksesuar Modası 0 26-08-2012 10:39
nota Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 19-04-2012 07:34
Pinhani - Beni Al Nota elif Akorlar - Tablar - Notalar 0 30-11-2011 05:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats