bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız > Vikipedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-12-2013, 08:33   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Orman nedir vikipedi

Orman nedir vikipedi-Orman nedir


Bu başlıkta sizlere ormanlar hakkında bilgi sunmak istiyorum


Orman; belirli yükseklikteki ve büyüklükteki ağaçlar çalı otsu bitkiler mantarlar mikroorganizmalar ve çeşitli hayvanlarla toprağın birlikte meydana getirdiği aynı zamanda topluma çeşitli faydalar sağlayan bir servettir. Kendisini meydana getiren bireylerin uzun yıllar karşılıklı etkileri sonucu yerleşmiş biyolojik bir dengeye sâhiptir. Bu denge ormanların sağlığı ve varlığı için şarttır. Bu denge olmadıkça ormanların sağlığı ve varlığını korumak çok güç hattâ imkânsızdır.

Orman Şekilleri

1. Tropik yağmur ormanı:
Dünyânın en canlı en kuvvetli ve yayılma kâbiliyeti en yüksek olan orman tipidir. Orman ekosistemi bu tipte en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Yüksek sıcaklık ve rutûbetin biraraya geldiği yörelerde yağmur ormanı teşekkül etmiştir. Yağış miktârı esas îtibâriyle 2000-4000 milimetre arasında değişmekle berâber bâzı mıntıkalarda 10.000 milimetreye ulaşır. Ortalama yıllık sıcaklık 20-30°Carasında değişir. En soğuk ayda 18°C’nin altına düşmez. Mevsim değişmeleri olmadığından tropik yağmur ormanı ağaçlarında ilkbahar ve sonbahar odunu meydana gelişi görülmez.

Büyük çoğunluğu daimî yeşil yapraklı ağaçlardan meydana gelen tropik yağmur ormanında ağaçların tepeleri zayıf dallanma gevşek gövde şekilleri düzensiz ağaç kabukları parlaktır. Dallar üzerinde “epiphyt” denen eğrelti orkide gibi konuk bitkiler çeşitli sarılıcı ve tırmanıcı bitkiler ormanın genel görünüşünde büyük rol oynarlar. Tırmanıcı palmiyeler 300 metreye kadar uzayabilirler. Tozlaşma böcekler ve kelebekler yoluyla olur. Tropik yağmur ormanının bazı ağaçları gövde üzerinde de çiçeklenme yapabilirler. Olağanüstü istilâ edici bir kuvvete sahiptir. Tedbir alınmadığı taktirde yolları telefon telgraf vs. gibi yapıları kısa zamanda kullanılmaz hâle getirir.

Endonezya Takım Adalarında Hindistan’da Kamerun sâhilinde Amazon mıntıkasında Brezilya’nın doğu sâhilinde Karayip Denizi sâhillerinde ve adalarında yayılış gösterir. Tropik yağmur ormanları; Mangrov tropik iğne yapraklı ormanlar ve bambus ormanları olmak üzere üç grupta toplanır.

Mangrov ormanları: Tropiklerde birçok deniz etekleri kendine has tipik bir orman formasyonu taşırlar. Denizin ilerlemesi hâlinde (med) yaklaşık 10 ile 20 m arasında boy yapan ağaçların yalnız tepeleri suyun üzerinde kalır. Çekilmesi hâlinde (cezir) ise ağaç gövdeleri geniş nefes alma kökleri ile birlikte görülür. Tohumun çimlenmesi ve çimlenmeden sonra meydana gelen fidecikler tohumlar henüz ağaçta iken gelişirler ve biraz büyüyünce çamur toprağa düşerek köklenirler. Mangrov ağaçlar dâimî yeşil derimsi yâhut tüylü yapraklar taşırlar.

Tropik iğne yapraklı ormanlar: Güneydoğu Asya’da ve Merkezî Amerika’da çeşitli çam türlerinin meydana getirdikleri geniş ormanlar bilhassa dağlık yerlerin fakir topraklarında yaygındır. Ağaç türleri; Pinus caribaea Pinus ınsularis Pinus merkusii Agathis araucaria Callitris podocarpus’tur.

Bambus ormanları: Bambuslar ormanda alt tabakanın bir kısmını meydana getirirler. Geniş yayılan rizomları sâyesinde sürgün vererek çoğalırlar. Dünyâ üzerinde 60 cinsine dağılan yaklaşık 700 türü vardır. Boyları 015 m ile 30 m arasında değişir.

2. Yağmur yeşili yapraklı orman (kış ormanı): Tropik memleketlerin yazları periyodik kurak ve çok sıcak kışları yağmurlu iklim mıntıkalarında görülür. Bu orman şeklinin tipik özelliği yaprak dökümünün sıcak ve kurak mevsime esas ve jetasyon zamânında yapraklı durumla kışa rastlamasıdır. Kış ormanı sonbaharda yeşillenir ve ilkbaharda tekrar yaprağını döker. Ağaçların boyları kısa ve büyümeleri çok yavaştır.
Hindistan Afrika ve Güney Amerika’nın geniş sahalarını kaplarlar. Maymun ekmek ağacı ve şemsiye akasyaları bu ejetasyonun tipik ağaçlarıdır. Arka Hindistan ve Doğu Cava ormanlarının en değerli ağacı yaprakları (30×50) cm büyüklüğünde olan Tectonia grandis diatidir.

3. Sert yapraklı orman: Sert yapraklı orman yazları sıcak ve yağışça fakir kışları ılıman fakat yağışça zengin yörelerde yayılış gösterir. Dâimî yeşil yapraklı olması sert yapraklı ormana çok serin zamanlarda hatta kışın bile fotosentez imkânı verir. Bunun yanında yaz mevsiminin kuraklığı sebebiyle bilhassa kuru topraklarda büyümede bir nevi duraklama periyodu hâsıl olur.
En tipik ağaç türleri; defne (Laurus nobilis) yabânî zeytin (Olea europaea) mantar meşesi (Quercus suber) fıstık çamı (Quercus ilex-Quercus coccifera-Eucalyptus-Cupressus semperviren-Pinus pinea) kızılçam Pinus brutia) Halep çamı (Pinus halepensis)dır.
Sert yapraklı ormanın ana mıntıkaları başta Akdeniz iklim rejyonu olmak üzere dar bir şerit hâlinde Kalifornia ve Şili’dir.
Maki dediğimiz bitki formasyonu da sert yapraklı orman şekli içinde yer alır. Boylu veya bodur çalı görünümündeki maki Akdeniz ve kısmen Karadeniz kıyılarında denizle dağ etekleri arasında yaygındır. Bulunduğu arâziyi örtmesi ve toprağı girift olarak kaplaması erozyonu önleme ve toprak koruması bakımından büyük değer taşır.
Makinin başlıca elemanları: Yabani zeytin defne mersin kocayemiş sandal funda sumak filarya sakız zakkum laden katırtırnağı ardıç ılgın harnuptur.

4. Yazın yeşil yapraklı orman (Yaz ormanı): Kuzey yarı kürenin belirli derecede serin kışlara sâhip olan ve yazlarla kışlar arasında mevsim farkları gösteren enlemlerinde görülür. İnce ve yumuşak olan yaprakların sonbaharda dökülmesi kış soğuğundan ziyâde toprağın donması hâlinde hâsıl olabilecek kuraklık tehlikesine karşı alınan bir tedbirdir.
Yaz ormanları bilhassa Orta Avrupa’da yazları zengin yağışlı mıntıkalarda görülür. Türkiye’de denizden yüksek olmayan yerlerde yaygındır.
Yazın yeşil yapraklı ormanın ana türleri; kayın (Fagus) meşe (Quercus) akçaağaç (Acer) ıhlamur (Tilia) karaağaç (Ulmus) gürgen (Carpinus) huş (Betula) kısmen de kestane(Castanea) ceviz (Juglans) ve caryadır.

5. İğne yapraklı orman: Yayılış sahası Kuzey yarı kürenin kışları sert düzenli kar ve don mevsimleri gösteren yüksek enlemleridir. Yaz kış yeşil iğne şeklini almış olan asimilasyon organları kısa ve jetasyon devresinde sıcaktan maksimal derecede faydalanmayı mümkün kılar. İğne yapraklı ormanların çoğunda gövdeler devamlı düz ve dalsızdır. Ağır olmayan gövde odunları bıçkı kerestesi ve yapı ağacı olarak çok kıymetlidir. Bu orman tipi Kuzey Avrupa ve Asya’dan Kuzey Amerika’nın kuzeyine kadar 20 enlem genişliğindeki bir şerit hâlinde yayılış gösterir.

6. Galeri ormanları: Afrika Güney Amerika ve İç Anadolu’nun yağmurca fakir kurak mıntıkalarında nehirler boyunca dar veya geniş şeritler hâlinde oldukça kuvvetli büyüyen ormanlar meydana gelir ki bunlara galeri ormanları denir.

7. Bataklık ormanları: Tropik bölgelerin geniş sürekli su altında kalan bataklık bölgelerinde rastlanır. Florida’nın bataklık servisi ormanları bunlara misal teşkil eder.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Orman nedir vikipedi

Orman nedir vikipedi konusu, Genel Kültür Paylaşımlarınız / Vikipedi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bataklık ormanı nedir, orman nedir kısaca, bataklık ormanları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Orman nedir kısaca ebush Kısaca 2 20-02-2017 05:04
Bir Orman Kaç Senede Oluşur?-Orman Oluşumu Nasıl Olur? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 12:15
Orman Ürünleri Bölümü Nedir? - Orman Ürünleri Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:17
Orman Mühendisliği Bölümü Nedir? - Orman Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:16
Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats