bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız > Vikipedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-12-2013, 10:53   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rtük nedir vikipedi

Rtük nedir vikipedi-Rtük nedir


Bu yazımızda sizlerle rtük nedir kuruluş amaçları nelerdir paylaşmaya çalışacağım


1983 yılında 2954 sayılı Türkiye radyo ve Televizyon Kanunu ile radyo ve televizyon yayınlarının düzenlenmesine Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulunun ve Türkiye Radyo- Televizyon Kurumunun kuruluş görev yetki ve sorumluluklarına ilişkin esas ve usuller belirlenmiştir. Bu amaçla; Radyo ve Televizyon yayınlarının düzenlenmesi ile yurt içine ve yurt dışına yayın yapılması Devletin tekelindeTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumuna verilmiştir.

Söz konusu kanunda belirtilen esaslara uygun yayın yapmak şartıyla bazı devlet kurumlarının ikaz ve duyuru maksadıyla radyo istasyonu kurmaları sürekli ve kesintili radyo yayını yapmaları kamu kurum ve kuruluşlarıyla gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerinin kapalı devre televizyon sistemi kurmaları ve işletmeleri Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulunun gözetimine denetimine ve iznine bırakılmıştır.

Ancak teknolojik gelişmeler ve iletişim alanına giren yeni girişimcilerle özel radyo ve televizyonların yurt içine yönelik yayınları 1990’lı yıllarda bu alanın yeniden düzenlenmesini zorunlu hale getirmiştir.

Bu nedenle 1994 yılında radyo ve televizyon yayınlarının düzenlenmesini ve bu alanı düzenleyecek Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun kurulmasını sağlayan 3984 Sayılı Kanunla devlet tekeli kaldırılarak her türlü teknik usul ve araçlarla ve her ne isim altında olursa olsun elektromanyetik dalga ve diğer yollarla yurt içinde ve dışında yapılan radyo ve televizyon yayınları ile ilgili iletişim alanı genişletilmiş ve kapsamı belirlenmiştir.

DÜZENLEYİCİ KURULUŞ

1983 yılında 2954 Sayılı Kanunla yurt içine yapılacak radyo ve televizyon yayınları için milli siyasete uygun ilkeleri tespit etmek ilgili kanunda belirtilen görev ve esasların uygulanmasının gözetim denetim ve değerlendirilmesini yapmak amacıyla kurulan Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu 12 üyeden oluşmuştur.

1994 yılında iletişim alanının yeniden düzenlenmesi sonucu Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulunun yerine yetki ve sorumlulukları genişletilmiş özerk ve tarafsız bir kamu tüzel kişiliği niteliğinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kurulmuştur.

Üst Kurul TBMM tarafından seçilen 9 üyeden oluşur.

Üst Kurul üyelerinin görev süresi altı yıldır. Üst Kurul üyeleri kendi aralarından bir başkan ve bir başkan vekili seçer. Başkanlık süresi iki yıldır.

Üst Kurul üyeleri ile üçüncü derece dahil üçüncü dereceye kadar kan ve sıhrî hısımları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla radyo ve televizyon hizmetleri alanında Üst Kurulun görev ve yetki alanına giren konularda herhangi bir yüklenme işine giremez özel radyo ve televizyon şirketlerinde ve bu şirketlerin doğrudan veya dolaylı ortaklık bağı bulunan şirketlerde ortak veya yönetici olamazlar.

GÖREV VE YETKİLER

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun görev ve yetkileri 4756 Sayılı Yasayla değişik 3984 sayılı Kanunun 8. maddesinde belirlenmiştir.

Üst Kurul öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen izin şartlarını ihlâl eden yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Üst Kurulca hazırlattırılacak eğitim kültür trafik kadın ve çocuk hakları gençlerin fiziksel ve ahlakî gelişimi uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.

Aykırılığın tekrarı halinde 3984 Sayılı Yasanın 4756 Sayılı Yasayla değişik 33. maddesinde belirtilen miktarlarda idarî para cezası uygulanır. Para cezaları her yıl Maliye Bakanlığınca ilân edilen yeniden değerleme oranında artırılır. İhlâlin ihlâl tarihinden itibaren takip eden bir yıl içinde tekrarı halinde bu idarî para cezaları yüzde elli oranında artırılır. İhlâlin ihlâl tarihinden itibaren takip eden bir yıl içinde üçüncü kez tekrarında ihlâlin ağırlığına göre izin uygulaması bir yıla kadar geçici olarak durdurulur.

3984 Sayılı “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun” ve bu Kanunun bazı maddelerini değiştiren 4756 sayılı “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun Basın Kanunu Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair” Kanun 21.05.2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni düzenlemeler teknolojik gelişmeleri AB normlarını içermektedir.

Kurul kararları idari yargının denetimine açıktır.

RTÜK Başkanları

Ali Baransel (Mayıs 1994 – Mayıs 1996)
Güneş Müftüoğlu (Mayıs 1996 – Mart 1997)
Orhan Oğuz (Mart 1997 – Aralık 1997)
İbrahim Agah Çubukçu (Aralık 1997 – Nisan 1998)
Kutlu Savaş (Nisan 1998 – Mayıs 2000)
Nuri Kayış (Mayıs 2000 – Haziran 2002)
Fatih Karaca (Haziran 2002 – Temmuz 2005) (2 dönem Başkanlık)
Aykut Zahid Akman (Temmuz 2005 – 14 Temmuz 2009) (2 dönem başkanlık)
Davut Dursun (Temmuz 2009-)


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rtük nedir vikipedi

Rtük nedir vikipedi konusu, Genel Kültür Paylaşımlarınız / Vikipedi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rtük vikipedi, rtük nedir vikipedi, rtük hakkında bilgi vikipedi, rtük ne iş yapar vikipedi, radyo ve televizyon yüksek kurulunun 12 üyesi, rtuk nedir bakimliyizcom vikipeti, rtük ün önemi ve görevleri nelerdir, rtük önemi nedir, rtükün önemi nedir, rtük onemi, rtük önemi nedir vikipedi, rtuk onemi, radyo ve televizyon kuruluşlarının yayını hakkında kanun sunu, rütuk nedir kisaca vijipedi, rtuk vikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rtük ün önemi ve görevi nedir? elif Soru Cevap 31 02-10-2014 03:16
Hac nedir vikipedi ebush Vikipedi 0 29-11-2013 02:26
Gen nedir vikipedi ebush Vikipedi 0 25-11-2013 11:00
Göç nedir vikipedi ebush Vikipedi 0 25-11-2013 10:56
Rtük nedir kısaca Я Kısaca 0 04-11-2013 09:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats