Bakimliyiz.Com

-   Vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/vikipedi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Zanaat nedir vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/vikipedi/133333-zanaat-nedir-vikipedi.html)

ebush 06-12-2013 01:03

Zanaat nedir vikipedi
 
Zanaat nedir vikipedi-Zanaat nedir


Bu başlıkta sizlere zanaat nedir biraz bahsedeyim

Zanaat, maddi ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim ve tecrübe gerektiren işlere verilen addır. Ayrıca hüner ve marifet anlamlarına da gelmektedir. Bir işle veya meslekle uğraşan ustalığı ve mahareti olan kimselere ise sanatkâr denilmektedir.

Osmanlılar zanaat anlamına gelen hirfet sözcüğünü kullanmışlardır. Osmanlı döneminde çeşitli zanaat kollarının toplandığı Ahi teşkilatı bulunmaktaydı. XIX. yüzyılda Osmanlı’ya gelen Fransız mozaikçisi Pretextat Le-comte çinicilik, maden işleri, dökmecilik ve bakırcılık, camcılık, taş yontuculuğu, nakış, kalemkârlık, halıcılık, kumaş ve kadifecilik, saraçlık, kunduracılık, silah işçiliği, ahşap işleri, telkari, cevahircilik, mühür yapımcılığı, tesbihcilik, lokum, helva ve şekerleme yapımı hakkında bilgi vermektedir.

Sanayi devriminden sonra zanaatlar büyük ölçüde sarsılmıştır. Seri imalat ile birlikte birçok zanaat ortadan kalksa da bununla birlikte yeni zanaat alanları doğmuştur. Saraçlık ve nalbantlık tarihe karışırken bunun yerine otomobil tamirciliği, kaportacılık ve boyacılık gibi zanaatlar ortaya çıkmıştır. Günümüzde zanaat denilince akla ilk gelen küçük sanatlardır. Şiir, müzik, resim, heykel, hat, tezhip gibi zanaatlar ise “güzel sanatlar” olarak adlandırılır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:57 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.