bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız > Vikipedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2013, 07:50   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gen nedir vikipedi 8.sınıf

Gen nedir vikipedi 8.sınıf-Gen nedirBu başlıkta sizlerle gen hakkında bilgi paylaşacağım

Hücrenin kromozomlarında bulunan canlı bireylerin kalıtsal karakterlerini taşıyıp ortaya çıkışını sağlayan ve nesilden nesile aktaran kalıtım faktörleridir.

Genetik unsurun en küçük parçasıdır. Gen terimi ilk olarak 1909’da Johannsen tarafından o zamana kadar farklı isimlerle ifade edilen kalıtsal üniteler için kullanılmıştır. Canlıların atalarından aldıkları ve çoğunlukla değişmeden nesillerine aktardıkları özelliklere "kalıtsal karakterler" denir. Bir canlı türündeki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkışında gen denilen kalıtım maddesinin ve çevrenin etkisi büyüktür. Kalıtım maddesi denince ana-babanın üreme hücrelerindeki "genetik bilgi"nin tamamı anlaşılır
Hücre ve genler üzerinde yapılan araştırmalar genlerin kromozomlar üzerinde bir kolyenin boncukları gibi dizili olduğunu göstermiştir. Son yıllarda bir organizmanın yapı proteinlerinin ve hücreyapısının DNA adlı bir organikmolekülaracılığı ile dölden döle aktarıldığı anlaşılmıştır. Genin çok uzun spiral (sarmal) şekilli DNA molekülünün kalıtımla ilgili bir bölgesi olduğu kabul edilmektedir. Gen belli uzunluktaki bir DNA parçasıdır. Yapısında yaklaşık olarak 1500 nükleotitbulunur. Hücre bölünmesi sırasında genetikmateryalher iki hücrede de bulunabilmek için kendini eşleme özelliğine sahiptir. Her gen birçok genetik (irsi) mesaj taşır.
Genler her canlı ferdin kendisine ve türüne has morfolojik psikolojik karakterleri ihtiva eden ve bu karakterleri kalıtsal olarak nesilden nesile değişmeksizin intikalettiren harika yapılardır. Her canlı ferdin ve neslinin hayat planı DNA yapısındaki genlerde kodlanmıştır. DNA’lar kendilerinin kopyalarını yaparak üreme hücreleriyle bu genetik şifrelerini nesilden nesile iletirler.

Her canlının ve neslinin vücut yapısı ve her çeşit karakteri kromozomların genlerinde ilahibirkudret ile kodlanmıştır.
Her karakteren az iki genle tayin edilir. Genetikte her gen bir harfle temsil edilir. Dominant (baskın) genler büyük harfle resesif (çekinik) genler aynı harflerin küçükleri ile ifade edilir. Gen çiftleri homolog kromozomların karşılıklı yerlerinde bulunur. Aynı karakterler üzerine aynı yönde etki eden genlere "identik genler" adı verilir. AA aa identik genlerdir. Aynı karakterler üzerine zıt yönlü etki eden genlere de "alel genler" adı verilir. B geni b’nin alelidir. Pratikte ise gerek aynı yönde gerekse zıt yönde etki eden gen çiftlerine aleldenilmektedir. Gen çiftinde (alelde) her iki gen aynı ise organizmanın genotipi homozigot farklı ise heterozigottur. AA gen çifti homozigot bir genotipi Aa veya Bb gibi bir alel ise heterozigot bir genotipi gösterir. Alel gendeki her iki genin özellikleri aynı anda organizmada ortaya çıkmaz. Daha çok birinin özelliği canlıda kendini gösterir. Bu gene baskın(dominant) gen denir. Bir başka deyişle görünüşte kendini gösteren gene dominant gen etkisi gizli kalan fakat diğer döllere özellikleri aktarılmaya devam eden gene de çekinik(resesif) gen denir.

Genellikle dominant genlerle geçen özellikler her kuşakta ortaya çıkar ve birçok ferdin fenotipinde kendilerini gösterirler. Örnek verilecek olursa insanda gece körlüğü bir dominant gen tarafından kontrol edilir ve bu hastalığa sahip olanların çocuklarında görülmeleri sıktır. Resesif karakterler her dölde görülmezler. Çünkü dominant genle beraber bulunan çekinik gen maskelenir ve fenotipte kendini gösteremez. Resesif genler ancak bir fertte homozigot hale geçince (alelde her iki gen de aynı olunca) kendilerini belli ederler. Bundan dolayı resesif bir genle iletilen bir hastalık veya özellik birçok nesilboyunca gizli olarak taşınır.

Bir kısım genler homozigot halde bulundukları zaman hayatla bağdaşmazlar yani öldürücüdürler. Bunlara "letal genler" denir. İnsanda heterozigot dominat haldeyken kısa parmaklılığa sebep olan gen homozigot hale geçince gelişmenin erken dönemlerinde ölüme sebep olur. Bazı genler ise heterozigot oldukları zamanyine öldürücüdürler. Ancak bunlarda şahsın bir müddet yaşaması mümkün olur. Böyle genler de semi-letal(yarı öldürücü) genler ismini alır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gen nedir vikipedi 8.sınıf

Gen nedir vikipedi 8.sınıf konusu, Genel Kültür Paylaşımlarınız / Vikipedi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gen nedir 8 sınıf, gen nedir 8sınıf kısaca, 8sinif gen nedir, gen nedir 8sınıf, gen nedir kısaca tanımı 8sınıf, 8sınıf fen gen nedir, gen nedir 8sinif, gen nedir kısaca 8sınıf, 8sınıf gen tanımı, 8 sınıf gen nedir, baskın ve çekinik gen nedir kısa ozet 8sınıf, gen nedir 8 sinif, gen nedir kısaca 8 sınıf, dna nedir 8sınıf vikipedi, 8sınif gen nedir kisaca ozet,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fetüs nedir kısaca 6.sınıf ebush Kısaca 0 17-11-2013 12:28
Sınıf Nedir-Sınıf Kelime Anlamı ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 07:53
Sınıf Kuralları Afişi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:09
7.sınıf sbs soruları 2011 7.sınıf sbs cevapları elif SBS 0 09-06-2011 05:49
Sınıf Öğretmenliği Bölümü Nedir? - Sınıf Öğretmenliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 12:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats